WP Dodatek specjalny Partner edycji
WP Dodatek specjalny Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI

Tylko jeden z dziesięciu. Zdecyduj, kto zasługuje na tytuł Ambasadora Polski

Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI
Każdego dnia swoją postawą udowodniają, że bycie Polakiem to powód do dumy. Niezależnie, czy czynią to na sportowych arenach, w odległych krajach czy zaciszu swojej organizacji, zasługują na głośnie "dziękujemy". Dziś tę wdzięczność możemy wyrazić przyznając im laur Ambasadora Polski.

Koncern KGHM Polska Miedź organizuje konkurs, w którym docenia przedstawicieli różnych środowisk: naukowych, sportowych oraz artystycznych, promujących nasz kraj za granicą.

Za nami obrady jury, podczas których zostali wyłonieni ambasadorzy polskiej kultury, sportu i nauki. Swojego kandydata wskazał już także pomysłodawca przedsięwzięcia i prezes KGHM Polska Miedź – Marcin Chludziński. Wciąż czekamy na zwycięzcę vox populi.

Przed nami drugi etap głosowania. Poniżej znajdziecie 10 nazwisk, spośród których wybierzecie swojego Ambasadora Polski. Ankiety z możliwością głosowania publikujemy w artykułach na stronie Wirtualnej Polski. Zwycięzcę głosowania – podobnie jak pozostałych czterech kategorii – poznamy już 15 października podczas uroczystej gali. Czasu zostało niewiele, a więc do dzieła!

To oni dostarczają nam sportowych emocji

Wśród dziesięciu "finalistów" znajduje się Robert Lewandowski. Ostatni rok dla kapitana polskiej reprezentacji był niezwykle udany. Zdobywając dla Bayernu Monachium 41 goli nie tylko po raz szósty sięgnął po koronę króla strzelców, ale też pobił blisko 50-letni rekord Bundesligi, należący do legendarnego Gerda Mullera. Wyczyny "Lewego" w końcu doczekały się również międzynarodowego uznania. Napastnik został wybrany przez FIFA najlepszym piłkarzem świata 2020 roku. Co więcej, podczas tegorocznych mistrzostw Europy w trzech meczach zdobył trzy gole. Trafienie przeciwko reprezentacji Szwecji zostało uznane przez UEFA jednym z najładniejszych w turnieju.

Kolejne nazwisko, to Iga Świątek, która we wrześniu ubiegłego roku przebojem wdarła się do tenisowej czołówki. 20-letnia warszawianka wygrywając French Open została pierwszą polską triumfatorką turnieju Wielkiego Szlema. W decydującym meczu pewnie pokonała Amerykankę Sofię Kenin. Polka dotarła również do ćwierćfinału Wimbledonu oraz półfinału turnieju w Ostrawie. Udane tegoroczne występy sprawiły, że młoda tenisistka awansowała na czwarte miejsce w rankingu WTA Tour. Jest najmłodszą zawodniczką sklasyfikowana w pierwszej dziesiątce.

Na uznanie zasługuje też Czesław Lang, który od blisko 30 lat szefuje największemu wyścigowi kolarskiemu w Polsce – Tour de Pologne. Pod jego kierownictwem impreza przeszła prawdziwą rewolucję: od wyścigu dla amatorów po jedną z najważniejszych rywalizacji w kolarskim kalendarzu. Co roku na malowniczych trasach w Polsce rywalizują gwiazdy światowego peletonu. Tour de Pologne wielokrotnie otrzymywał tytuł "Najlepszej Imprezy Sportowej Roku". Ostatnio w 2020 roku.

To oni pracują z potrzebującymi

Numer cztery na liście to ceniona aktorka Ewa Błaszczyk, która od blisko 20 lat działa na rzecz osób chorych. Prywatna tragedia (córka artystki – Aleksandra Janczarska – od lat pozostaje w śpiączce) doprowadziła do założenia fundacji "Akogo?", a następnie powstania kliniki "Budzik" przy Centrum Zdrowia Dziecka w Warszawie. Wybudziło się w niej już ponad 80 dzieci. W tej chwili przy Mazowieckim Szpitalu Bródnowskim powstaje klinika "Budzik" dla dorosłych.

Wychodząc poza granice kraju, o dobre imię Polski w Paryżu dba ks. prał. Józef Musiał, proboszcz polskiej parafii św. Genowefy na Exelmans. Od 27 lat przy parafii działa Szkoła Polska, w której około 400 dzieci uczy się języka polskiego i katechezy. Duża część jej absolwentów studiuje w Polsce. W ubiegłym roku ks. Musiał obchodził jubileusz 70. urodzin. W parafii św. Genowefy pracuje od 21 lat.

Za granicą, a konkretnie w Kenii, od ponad 20 lat działa także Marek Krakus, pomagając dzieciom z porażeniem mózgowym, zespołem Downa, autyzmem i HIV. Pięć lat temu w Meru (260 km na północ od Nairobi) założył Centrum dla potrzebujących i chorych "Furacha", co w języku shwahili znaczy szczęście. Wraz z żoną Jadlyne i współpracownikami pomaga 80 dzieciom z porażeniem mózgowym i autyzmem. Cel? Codzienna opieka, terapia zajęciowa i przygotowanie do samodzielnego funkcjonowania w rodzinie.

A może na wasz głos zasługują również organizatorzy Kampanii BohaterOn – włącz historię! Ta ogólnopolska akcja służy upamiętnieniu i uhonorowaniu uczestników Powstania Warszawskiego, a także promocji historii Polski XX wieku. BohaterOn pomaga wysłać pocztówkę, list lub laurkę do wybranego Powstańca Warszawskiego (dotychczas napisano już ponad 800 tys. kartek).

Organizatorzy BohaterOnu wspólnie z wolontariuszami pomagają też bohaterom w ich codziennych obowiązkach, koordynują pomoc medyczną, a także wspierają materialnie tych, którzy tego potrzebują. Ważną częścią kampanii jest również edukacja w szkołach.

To oni ratują życie

Ostatnią - ale może najważniejszą, bo to zależy tylko od Państwa głosów - trójkę z listy otwiera Stanley Trojanowski. Kierowca wozu z 238. jednostki strażackiej na Greenpoincie był wśród strażaków, który 11 września 2001 roku gasili pożary po atakach na World Trade Center. Przez 24 godziny, bez kontaktu z rodziną, Stanley Trojanowski ratował ludzkie życie w pyle, kurzu i toksycznym powietrzu, co zniszczyło mu płuca. Po tej akcji nie wrócił już do służby. W tym roku minęło 20 lat od ataku na WTC.

W ostatnich miesiącach polscy strażacy uczestniczyli też w gaszeniu pożarów w Grecji.

7 sierpnia 143 osoby oraz 46 wozów strażackich wyruszyło z Polski, aby pomóc greckim służbom w walce z płomieniami. Premier Grecji Kyriakos Micotakis docenił Polaków mówiąc, że "wykonują niezwykłą robotę", a minister ds. ochrony obywateli Michalis Chrisochoidis, oficjalnie dziękując za pomoc, przekazał tabliczki pamiątkowe dla komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz dowódcy i zastępcy dowódcy GFFFV Poland – st. bryg. Marcina Kędry i mł. bryg. Pawła Dąbrowy.

I ostatni z miedziowej dziesiątki – sierżant Corey Speck. Oficer armii Stanów Zjednoczonych, potomek polskim emigrantów, w 2009 roku uratował życie rannemu polskiemu żołnierzowi – kapralowi Marcinowi Kulasowi podczas polsko-amerykańskiej operacji odparcia ataku talibów w Afganistanie.

W maju tego roku został przyjęty do prestiżowego Stowarzyszenia Weteranów Armii Polskiej w Ameryce, organizacji z ponad 100-letnią tradycją.

Macie już swojego faworyta? Zatem głosujemy!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl