WP Dodatek specjalny Partner edycji
WP Dodatek specjalny Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI

Skryty jak bohater. Jeden z nich zostanie "Ambasadorem Polski"

Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI
O Polakach za granicą słyszmy najczęściej wtedy, gdy występują na sportowych arenach. Czasem jednak nasi rodacy są na ustach całego świata, kiedy bohaterskimi czynami ratują życie innych. Kto swoją postawą zasłużył na tytuł "Ambasadora Polski"?

KGHM Polska Miedź chce docenić przedstawicieli różnych środowisk: naukowych, sportowych czy artystycznych, którzy odnoszą sukcesy poza granicami kraju. Trzeba jednak pamiętać, że dobre imię Polski równie często rozsławiają ludzie, których na co dzień nie zobaczymy na czołówkach gazet czy serwisów informacyjnych. I to właśnie do jednej z tych osób powędruje tytuł "Ambasadora Polski".

Kandydatów może zgłosić każdy, a ostateczną decyzję podejmą internauci. Na zgłoszenia czekamy do 27 września. Głosować można na stronie: ambasadorpolski.wp.pl.

Kto może otrzymać tytuł "Ambasadora Polski"? Idea konkursu zakłada wybór osób, które nie brylują na salonach. Celem jest docenienie przeciętnych obywateli, którzy wykazali się nieprzeciętnym czynem.

Można nominować strażaka, który uratował rodzinę z pożaru lub działacza społecznego pomagającego ludziom w potrzebie. Jeśli ktoś zna wolontariuszy, misjonarzy czy pracowników organizacji charytatywnych, którzy ujmują się za słabszymi i potrzebującymi, również może ich zgłosić do konkursu. Warunek jest taki, aby działania tych osób zostały odnotowane poza granicami Polski.

Służba w obronie poszkodowanych

W lipcu niemal wszystkie niemieckie portale rozpisywały się o Bartku Zarębskim, który uratował życie tonącego strażaka porwanego przez wodę podczas powodzi, która nawiedziła Nadrenię Północną-Westfalię. Czyn 15-latka został uwieczniony na nagraniu opublikowanym przez dziennik "Bild", a sam chłopiec stał się bohaterem w całych Niemczech.

Dużym uznaniem – tym razem w Grecji, cieszyli się polscy strażacy. Wszystko za sprawą wsparcia jakiego udzielili, w trakcie groźnych pożarów. 7 sierpnia br., aż 143 osoby oraz 46 wozów strażackich wyruszyło z Polski, aby pomóc greckim służbom w walce z płomieniami. Jedną z ostatnich heroicznych akcji Polaków była ta pod Villa Attica na zachód od Aten. Trwała od południa do późnej nocy. Jeszcze następnego dnia rano dogaszano ogień.

Premier Grecji Kyriakos Micotakis docenił Polaków mówiąc, że "wykonują niezwykłą robotę", a minister ds. ochrony obywateli Michalis Chrisochoidis, oficjalnie dziękując za pomoc, przekazał tabliczki pamiątkowe dla komendanta głównego PSP nadbryg. Andrzeja Bartkowiaka oraz dowódcy i zastępcy dowódcy GFFFV Poland, - st. bryg. Marcina Kędry i mł. bryg. Pawła Dąbrowy.

Równie bohaterską służbą, tyle że podczas pożarów szalejących tego lata w Turcji zapisała się załoga śmigłowca Black Hawk. 11-osobowa grupa składająca się z czterech policyjnych pilotów, czterech mechaników pokładowych oraz trzech strażaków na pokładzie policyjnego helikoptera realizowała misję "Turcja 2021". Przez ponad tydzień, w ekstremalnie trudnych warunkach, pomagali z powietrza gasić pożary na południowym wybrzeżu kraju.

Stawili czoła pandemii

Ostatnie miesiące to jednak przede wszystkim walka na wielu frontach z pandemią koronawirusa. W początkowej jej fazie ogromnym wsparciem dla personelu medycznego okazała się akcja #Hot16Challenge2. Jej pomysłodawca raper Solar (właściwie Karol Poziemski) zorganizował zbiórkę w serwisie siepomaga.pl, a do udziału w niej zaprosił artystów. Każdy z nich poza nagraniem 16-wersowej zwrotki zobowiązany był wpłacić pieniądze. Artyści zachęcali też do wpłat swoich fanów. Akcja uzyskała ogólnopolską skalę, angażując zarówno środowisko hip-hopowe, przedstawicieli innych gatunków muzycznych, jak i osoby całkowicie niezwiązane z muzyką. Głośno o #Hot16Challenge2 zrobiło się także poza Polską. Swoje zwrotki dla medyków tworzyli również zagraniczni artyści.

28 września 2020 roku akcja została zakończona z wynikiem blisko 3,7 mln zł. Za te pieniądze kupiono ponad 200 tys. par rękawiczek, 62,5 tys. sztuk maseczek, 5,7 tys. przyłbic, ponad 4 tys. kombinezonów ochronnych, 7 urządzeń do dezynfekcji NOCOWALL oraz 7 karetek pogotowia.

Ogromny wkład w walce z COVID-19 miał także Miron Tokarski, założyciel Genomtec, autor superszybkiego testu wykrywającego koronawirusa. Tani (koszt zakupu to 4 zł) test na COVID-19daje wiarygodny wynik już w kilkanaście minut. Do jego przeprowadzenia wystarczy próbka śliny, wymaz pobrany przez samego pacjenta lub personel medyczny. Genomtec to innowacyjna spółka technologiczna powstała w 2016 roku we Wrocławiu. Działa w obszarze diagnostyki molekularnej.

Pięciu Ambasadorów Polski

Przedstawieni kandydaci to zaledwie niewielka reprezentacja wyjątkowych ludzi, którzy bezinteresownie pomagają innym. Jeśli macie swoje propozycje bohaterów, którzy nie noszą peleryny, zgłoście ich. Zwycięzcę wybiorą internauci w głosowaniu.

Ambasadorzy Polski wyłonieni będą także w takich kategoriach jak: sport, nauka i kultura. Wybierze ich kapituła konkursu.

Swojego faworyta wskaże również Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź. Pomysłodawca inicjatywy wyróżni polskiego przedsiębiorcę, który odniósł sukces na międzynarodowej arenie.

Nazwiska zwycięzców poznamy 15 października podczas uroczystej gali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl