WP Dodatek specjalny Partner edycji
WP Dodatek specjalny Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI

Polscy artyści w świecie. Wybieramy ambasadora rodzimej kultury

Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI
Daria Zawiałow, Marcin Dorociński, Szczepan Twardoch, a może Franciszek Pieczka? Który z polskich artystów zasługuje na miano ambasadora polskiej kultury 2021 roku? A może macie własne typy? Koncern KGHM Polska Miedź organizuje konkurs, w którym każdy może zgłosić swojego faworyta. Zwycięzców poznamy już 15 października.

KGHM Polska Miedź chce docenić przedstawicieli różnych środowisk: naukowych, sportowych czy artystycznych, którzy promują nasz za granicą.

Koncern sam jest bowiem ambasadorem Polski na całym świecie. Miedź i srebro od KGHM dostępne są na czterech kontynentach. Eksport stanowi aż 80 proc. sprzedaży firmy.

60 lat na ekranie

Do konkursu Ambasador Polski w kategorii "kultura" można zgłaszać aktorów, malarzy, rzeźbiarzy, muzyków, reżyserów, scenografów, grafików czy pisarzy. Swoje miejsce znajdą tu także urzędnicy działający na rzecz upowszechniania kultury, mecenasi sztuki, społecznicy i działacze organizacji pozarządowych. Kogo warto wyróżnić?

Na uwagę zasługuje na pewno Marcin Dorociński. Polski aktor wcielił się w postać rosyjskiego mistrza szachowego Vasilja Bergowa w "Gambicie Królowej". To miniserial na podstawie powieści Waltera Tevisa i jeden z największych hitów Netflixa 2020 roku.

Dorociński, który zagrał u boku Anyi-Taylor Joy (odtwórczyni roli wybitnej szachistki Beth Harmon), zebrał wiele słów uznania za swoją rolę, a serial zdobył statuetkę Złotego Globa 2021.

Liczne międzynarodowe sukcesy potwierdził w ostatnim czasie Krzysztof Warlikowski.

Reżyser teatralny i operowy odebrał Złotego Lwa podczas Międzynarodowego Festiwalu Teatralnego w Wenecji. Jury przyznało artyście nagrodę za całokształt twórczości. Dyrekcja Biennale di Venezia nazwała Warlikowskiego "symboliczną postacią postkomunistycznego teatru, który odcisnął swoje piętno na międzynarodowej scenie, tworząc niezapomniane wizje".

Polski reżyser jest obecny na najważniejszych festiwalach na świecie, a jego przedstawienia operowe są wystawiane w teatrach od Paryża przez Londyn do Salzburga.

93 urodziny obchodzi w tym roku Franciszek Pieczka. Jeden z najbardziej popularnych aktorów, kojarzony przede wszystkim z postacią czołgisty Gustlika Jelenia w serialu "Czterej pancerni i pies", przez ponad 60 lat kariery stworzył wiele interesujących kreacji na scenie i ekranie. Jest też bohaterem dokumentu "Aktor Pana Boga" w reżyserii Mariusza Malca.

Franciszek Pieczka został odznaczony Orderem Orła Białego, a w 2019 roku odebrał Doroczną Nagrodę Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego za całokształt twórczości. Jeśli dziś myślimy o polskim aktorze ponadczasowym, którego zasługi trudno kwestionować, Pan Franciszek jest najlepszym kandydatem.

O nich mówi się w Nowym Jorku

Popularna w Polsce wokalistka Daria Zawiałow w sierpniu 2021 roku wraz z kilkoma innymi artystkami z całego świata pojawiła się na billboardzie na Times Square w centrum Nowego Jorku.

To wydarzenie związane było z wybraniem Darii Zawiałow przez platformę Spotify na artystkę miesiąca EQUAL w kolejnej odsłonie ich globalnej inicjatywy.

Z kolei kompozytor Mikołaj Stroiński został laureatem prestiżowej SCL Awards za muzykę do gry" Metamorphosis" . Artysta komponuje muzykę telewizyjną i filmową oraz ścieżki dźwiękowe do najpopularniejszych gier wideo, m.in. "Wiedźmin III Dziki Gon", "The Vanishing of Ethan Carter", "Sniper Ghost Warrior 3", "Age of Empires 4" – nowej części kultowej serii oraz "League of Legends"

To jest też dobry rok dla Szczepana Twardocha. Autor "Króla" wraz z tłumaczem powieści na język angielski zostali laureatami konkursu literackiego Europejskiego Banku Odbudowy i Rozwoju (w konkursie biorą udział pisarze z prawie 40 krajów). W 2020 roku "Król" został również uznany książką miesiąca przez brytyjski magazyn "The Times", a "The New York Times" określił ją mianem najbardziej wyczekiwanej premiery 2020 roku wśród książek, które ukazują się za Oceanem.

Pięcioro ambasadorów do wyboru

Wskazane nazwiska to tylko nasze inspiracje. Kto waszym zdaniem powinien dostać nagrodę?

Laureaci konkursu Ambasador Polski będą wybierani w pięciu kategoriach.

Jednego z nich nominuje prezes KGHM Polska Miedź i pomysłodawca wydarzenia - Marcin Chludziński. Laureatem zostanie polski przedsiębiorca, który odniósł sukces na arenie międzynarodowej.

Drugiego ambasadora wskażą internauci. Co ważne, nie będzie to rozpoznawalny celebryta czy osobowość medialna, tylko człowiek, który swoją postawą naprawdę zapracował na pozytywny wizerunek Polski na świecie. To może być społecznik, wolontariusz czy misjonarz.

Pozostałych trzech ambasadorów wybiorą wspólnie internauci i kapituła konkursu. Każdy może zgłosić swojego kandydata w kategorii: sport, nauka i kultura. Na zgłoszenia czekamy do 27 września. Głosować można na stronie: ambasadorpolski.wp.pl

Spośród nadesłanych kandydatur pod obrady kapituły, która zbierze się już 7 października, trafi 10 osób z każdej kategorii. Nazwiska zwycięzców poznamy 15 października podczas uroczystej gali.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl