WP Dodatek specjalny Partner edycji
WP Dodatek specjalny Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI

Innowatorzy znad Wisły. Kto zasłużył na miano ambasadora polskiej nauki?

Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI
Specjalistka od peptydów, ekspert w dziedzinie otorynolaryngologii czy chemik wspierający walkę z COVID-19 – kto zostanie "Ambasadorem polskiej nauki" w 2021 roku? A może macie swoich faworytów? Zgłaszajcie kandydatów i głosujcie. Zwycięzcę poznamy w połowie października.

Organizatorem konkursu jest KGHM Polska Miedź – światowy potentat w produkcji i eksporcie na rynki zagraniczne takich surowców jak miedź oraz srebro.

Swoją działalność koncern postrzega jako misję, której głównym celem jest budowanie pozytywnego wizerunku Polski za granicą. Firma, która w tym roku obchodzi jubileusz 65-lecia, obecna jest na czterech kontynentach. A to oznacza, że w swoje produkty zaopatruje praktycznie cały świat.

Pięciu ambasadorów Polski 2021

Dziś ambasador polskiego biznesu nagradza innych liderów, przedstawicieli najróżniejszych dziedzin, budujących renomę Polski za granicą.

– Wiemy, że budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej to ważna rola i odpowiedzialne zadanie – zgadza się Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Wypełniają je również działający za granicą polscy naukowcy, artyści, sportowcy i przedsiębiorcy. To oni są w swojej codziennej pracy ambasadorami Polski. Poprzez swą działalność budują wizerunek naszego narodu w oczach całego świata. Dlatego chcemy w odpowiedni sposób okazać im należny szacunek oraz docenić ich wysiłki.….. – wyjaśnia Marcin Chludziński, prezes KGHM i pomysłodawca konkursu.

Nagroda dla ambasadorów Polski przyznawana jest w pięciu kategoriach.

Przedsiębiorcę, który odniósł międzynarodowy sukces wytypuje prezes KGHM.

Drugiego ambasadora wskażą internauci. Co ważne, nie będzie to celebryta czy osobowość medialna, ale społecznik, wolontariusz, misjonarz czy bohater.

Pozostałych trzech ambasadorów w dziedzinie: sport, kultura i nauka wybiorą wspólnie internauci i kapituła konkursu. Każdy może zgłosić swojego kandydata na stronie ambasadorpolski.wp.pl

Następnie organizatorzy konkursu wybiorą 10 osób w każdej kategorii. To spośród nich kapituła wyłoni polskich ambasadorów. Ich nazwiska poznamy 15 października podczas uroczystej gali.

Zasłużeni dla światowej nauki

Kogo można nominować do tytułu "Ambasadora polskiej nauki 2021"? Lekarzy, językoznawców, wykładowców akademickich czy popularyzatorów nauki. Każdego, kogo osiągnięcia i dorobek zawodowy zyskał uznanie poza krajem i przyczynił się do podniesienia prestiżu polskiej nauki w świadomości światowej opinii publicznej.

Potrzebujecie inspiracji? Uwagę przyciągają dokonania prof. Henryka Skarżyńskiego, jednego z najwybitniejszych polskich lekarzy i naukowców. Specjalista w dziedzinie otolaryngologii, audiologii i foniatrii jest twórcą i dyrektorem Instytutu Fizjologii i Patologii Słuchu oraz Światowego Centrum Słuchu w Kajetanach.

Prof. Skarżyński jako pierwszy w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej wykonał operację wszczepienia implantu ślimakowego przywracając słuch osobie głuchej. Jako pierwszy w świecie wykonał też – stworzoną przez siebie metodą PDCI – operację wszczepienia implantu ślimakowego w częściowej głuchocie u osoby dorosłej, a następnie u dziecka.

Na uznanie zasługują także dokonania prof. Beaty Kolesińskiej z Wydziału Chemicznego Politechniki Łódzkiej, która została uhonorowana przez Europejski Ośrodek Rozwoju Gospodarki nagrodą Ambasador Innowacyjności za badania m.in. nad syntezą peptydów, czyli tych białek, które biorą udział we wszystkich procesach fizjologicznych żywych organizmów. Efektem badań prof. Kolesińskiej są innowacyjne materiały, które znajdują zastosowanie w branży medycznej.

Warto rozważyć nominację prof. Marcina Drąga. Chemik z Politechniki Wrocławskiej opracował nowatorską technologię HyCoSuL, która została wykorzystana m.in. do opracowania nowych leków czy szybkich testów diagnostycznych. Zespół prof. Drąga aktywnie włączył się w walkę z COVID-19. Naukowcy jako pierwsi na świecie określili preferencje katalityczne enzymu SARS-Cov-2, kluczowego dla inwazji wirusa, a wyniki badań opublikowali niekomercyjnie, w wolnym dostępie.

Duże zasługi w promowaniu polskiej nauki za granicą ma prof. Grzegorz Wrochna, prezes Polskiej Agencji Kosmicznej, który przez wiele lat współpracował z Europejskim Ośrodkiem Badań Jądrowych CERN pod Genewą w eksperymentach, które przyniosły potwierdzenie istnienia cząstki Higgsa, odpowiadającej za masę Wszechświata. Prof. Wrochna otrzymał także Krzyż Komandorski Orderu Palm Akademickich. To francuskie odznaczenie państwowe nadawane jest wybitnym naukowcom.

Na renomę Polski w świecie pracuje również prof. Tomasz Dietl z Instytutu Fizyki PAN, specjalista m.in. w dziedzinie fizyki półprzewodników, fizyki niskich temperatur, fizyki magnetyków i spintroniki. Badacz jest jednym z najczęściej cytowanych przez naukowców z całego świata. Zestawienie przygotowali uczeni z Uniwersytetu Stanforda.

Powyższe nazwiska to tylko sugestia.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl