WP Dodatek specjalny Partner edycji
WP Dodatek specjalny Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI

Dbają, by o Polsce było głośno w świecie. Ambasadorowie nagrodzeni przez KGHM

Partner edycji KGHM POLSKA MIEDŹ AMBASADOR POLSKI
Ampfutboliści, fizyk, tancerz baletowy, orkiestra Polskiego Radia oraz strażacy – to oni w minionych miesiącach rozsławiali nasz kraj poza granicami. KGHM Polska Miedź po raz kolejny wybrał i nagrodził "Ambasadorów Polski". Uroczysta gala miała miejsce w Warszawie.

Jak co roku wśród nominowanych znalazło się kilkadziesiąt wybitnych osób, które na różne sposoby udowadniają w świecie, że Polska jest krajem ludzi z ogromną pasją i zaangażowaniem.

Promocja wybitnych osobistości i ich osiągnięć ma dwa cele: dziękujemy najlepszym i zachęcamy innych do opowiadania o naszym kraju. Szukamy często nieoczywistych laureatów, takich, którzy na co dzień nie są na pierwszych stronach gazet, mimo, że są uznanymi ekspertami– powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska Miedź S.A.

Ambasadorowie Polski 2021 zostali wyłonieni w trzech głównych kategoriach: sport, nauka i kultura. Dodatkowo przyznano nagrodę specjalną – tu laureata wskazał prezes Marcin Chludziński, który jest pomysłodawcą plebiscytu – a także nagrodę publiczności. W tej ostatniej o wygranej zdecydowali internauci, głosując na stronach Wirtualnej Polski.

Futbolbez barier

W kategorii "Sport" nagroda powędrowała do polskiej reprezentacji w AMP Futbolu. Biało-Czerwoni kilka tygodni temu zdobyli brązowy medal podczas Mistrzostw Europy rozgrywanych w Krakowie. Ogromną ambicją, wolą walki, ale również wyjątkowym dystansem do swej niepełnosprawności i poczuciem humoru skradli serca kibiców nie tylko w Polsce.

– Dokładnie 10 lat temu zorganizowaliśmy pierwszy trening naszej dyscypliny w jednej z warszawskich sal gimnastycznych. Nie mieliśmy wtedy nic, jeden z zawodników przywiózł do gry swoje piłki. Dziś, po 10 latach, jesteśmy tuż po Mistrzostwach Europy w Krakowie, które zgromadziły tysiące ludzi na trybunach oraz setki tysięcy przed telewizorami. Ta historia jest niesamowita! To wyróżnienie traktujemy jako docenienie całego środowiska sportu niepełnosprawnych w Polsce – podkreślał, odbierając laur, Mateusz Widłak, prezes AMP Futbol Polska.

Ambasador Polski KGHM 2021

Źródło: KGHM

Kosmiczne wyróżnienie

Podobnie nagrodę w kategorii "Nauka" spuentował profesor Grzegorz Wrochna. Wybitny fizyk to specjalista, który współpracował z NASA, a także uczestniczył w projektowaniu i budowie Wielkiego Zderzacza Hadronów w ośrodku badawczym CERN. Od 2021 roku jest prezesem Polskiej Agencji Kosmicznej. Nagrodę przyznano mu w uznaniu zasług w rozwoju wiedzy fizycznej, a także promocji polskiej nauki na świecie.

– To wyróżnienie nie tylko dla mnie, ale dla całego sektora kosmicznego w Polsce – zaznacza. – Połowa nominowanych wśród "Nauki" zajmuje się kosmosem. To dowód, że polski sektor kosmiczny rozwija się bardzo dynamicznie. Nad naszymi głowami krąży już pięć satelitów, w ponad 80 misjach polska aparatura poleciała w kosmos, w przetargach Europejskiej Agencji Kosmicznej zarejestrowanych jest ponad 400 polskich firm, a prawie 150 z nich te przetargi wygrywało. Gdy wdrożony zostanie Narodowy Program Kosmiczny, nad którym obecnie pracujemy, cały sektor kosmiczny stanie się wizytówką i prawdziwym ambasadorem Polski w zupełnie nowym wymiarze – nie ma wątpliwości profesor Wrochna.

Tańczy dla widzów na całym globie

Z powodu pandemicznych ograniczeń na gali nie mógł być obecny laureat w kategorii "Kultura" –Wiesław Dudek. Znakomity tancerz baletowy na co dzień mieszka w Tokio. W 2013 roku, jako pierwszy Polak, wystąpił gościnnie z baletem moskiewskiego Teatru Bolszoj w tytułowej roli w balecie "Oniegin". Kapitała plebiscytu doceniła jego wkład w rozsławianie polskiego tańca na świecie.

– Mieszkam od ponad sześciu lat w Japonii i przez cały ten czas staram się jak najwięcej naszego dorobku kulturalnego pokazywać w Kraju Kwitnącej Wiśni. Stworzyłem projekt "Młody Duch Tańca", który w przyszłym roku będzie miał piątą edycję i z którym już dwukrotnie gościliśmy w Japonii, gdzie odnieśliśmy duży sukces. Jako zawodowym tancerz, który od 25 lat występuje na najważniejszych scenach, mam obowiązek dzielić się wiedzą i doświadczeniem z młodzieżą. Widzę w niej ogromny potencjał i talent – zapewnia Wiesław Dudek.

Narażali życie, ratując innych

"Nagroda Specjalna Prezesa KGHM" trafiła do Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Jak podkreśla Marcin Chludziński, orkiestra – podobnie jak miedziany gigant – mocno zakorzeniona jest w polskiej historii oraz jest bardzo widoczna na świecie. NOSPR przez blisko 90 lat swej działalności wystąpiła w ponad stu krajach.

Internauci głosujący na stronach Wirtualnej Polski wyróżnili natomiast polskich strażaków walczących tego lata z pożarami w Grecji. 7 sierpnia 143 osoby oraz 46 wozów wyruszyło jako wsparcie dla greckich służb. Jedną z ostatnich heroicznych akcji Polaków była ta pod Villa Attica na zachód od Aten. Trwała od popołudnia do późnej nocy. Jeszcze następnego dnia rano dogaszano ogień.

– Strażak jadąc do zdarzeń, aby ratować życie i zdrowie, nigdy nie zastanawia się, że będzie za to nagradzany. To wyjątkowy rok dla nas. Trzydzieści lat temu sejm zagłosował za powstaniem Państwowej Straży Pożarnej. Po trzech dekadach staliśmy się jednymi z najlepszych na świecie, jesteśmy strażacką elitą. Zostaliśmy wyróżnieni za działania w Grecji, ale trzeba też wspomnieć o naszych tegorocznych akcjach w Turcji, Bejrucie, misji w Nadrenii Północnej-Westfalii w Niemczech czy wsparciu walki z koronawirusem na Białorusi, Ukrainie, Słowacji i Bałkanach – podkreślił, odbierając nagrodę publiczności, nadbryg. Andrzej Bartkowiak, komendant główny Państwowej Straży Pożarnej.

Ambasadorowie Polski 2020

Ze względu na obostrzenia wynikające z pandemii ubiegłoroczna gala "Ambasador Polski" nie doszła do skutku. Nagrody laureatom uroczyście wręczono w tym roku.

I tak w kategorii "Sport" wyróżniono medalistkę igrzysk paraolimpijskich, lekkoatletkę Lucynę Kornbys. Ambasadorem polskiej nauki została prof. Maria Siemionow, niekwestionowany autorytet w dziedzinie chirurgii transplantacyjnej i plastycznej, a w kategorii "Kultura" nagrodzono znakomitego kompozytora i pianistę Włodzimierza Pawlika.

Nagrodę publiczności za 2020 roku głosujący przyznali Maciejowi Kąkolowi, policjantowi z Otwocka, który podczas urlopu w Chorwacji uratował życie porażonemu prądem mężczyźnie.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl