Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
KGHM Polska Miedź ogłasza plebiscyt na "Ambasadora polskiego sportu 2019". Każdy może zgłosić swoich kandydatów. Zwycięzca zostanie ogłoszony podczas uroczystej gali na początku października.

– Powołujemy do życia doroczny konkurs "Ambasador Polski" po to, by w odpowiedni sposób docenić naszych rodaków, którzy poprzez swoje codzienne, profesjonalne i prężne działania budują pozytywny wizerunek naszego kraju na całym świecie – wyjaśnia zasady konkursu jego pomysłodawca Marcin Chludziński, prezes KGHM

Trener, działacz albo zawodnik
Ambasadorzy będą wybierani w pięciu kategoriach. Jednego osobiście wskaże prezes KGHM, doceniając w ten sposób polskiego przedsiębiorcę, który osiągnął międzynarodowy sukces. Drugiego wskażą internauci, głosując na osobę (to może być społecznik, wolontariusz czy misjonarz), która swoim zachowaniem przyczyniła się do budowania dobrej opinii o Polakach jako o narodzie.

Pozostałych trzech ambasadorów docenianych za granicą – w dziedzinie polskiej nauki, kultury oraz sportu – wybiorą internauci i kapituła konkursu. Odpowiedni formularz udostępnia Wirtualna Polska i jest do znalezienia TUTAJ. Kandydatów można zgłaszać od 6 sierpnia. Spośród wszystkich zgłoszeń zostanie wybranych 10 osób w każdej kategorii. Nazwiska zwycięzców zostaną podane na uroczystej gali na początku października.

Do tytułu "Ambasadora polskiego sportu 2019" można typować osoby z całego środowiska: zawodników z różnych dyscyplin, ale również trenerów, działaczy, menedżerów. Kandydaci muszą spełniać jeden podstawowy warunek – mieć istotne zasługi w promowaniu Polski poza granicami naszego kraju.

Zgłoś swojego kandydata - na zgłoszenia czekamy do 3 września

Lewy, Piątek a może Pacak
Którzy sportowcy w tym roku przysłużyli się Polsce za granicą i zasługują na bycie ambasadorem? W tej kategorii zdecydowanie wyróżnia się Robert Lewandowski. Nasz reprezentacyjny napastnik ma za sobą bardzo udany sezon w Bundeslidze. Po raz piąty z rzędu wywalczył z Bayernem Monachium mistrzostwo Niemiec, trzeci raz wygrał krajowy puchar i po raz czwarty zdobył koronę króla strzelców, stając się tym samym najskuteczniejszym obcokrajowcem w historii Bundesligi.

Furorę na włoskich boiskach robi z kolei Krzysztof Piątek, który na początku tego roku został piłkarzem AC Milan i strzela tam gola za golem. Media w Italii nie mogą się go nachwalić, mówiąc o jego skuteczności, że "GPS prowadzi go do bramki rywala". Pierwszego gola dla Milanu zdobył po zaledwie 28 minutach spędzonych na murawie, poprawiając osiągnięcia wielu legendarnych piłkarzy zespołu z San Siro.

Coraz lepiej w ekipie polskich skoczków narciarskich radzi sobie Dawid Kubacki, który wyszedł w końcu z cienia Kamila Stocha, a w tym sezonie nawet przyćmił Orła z Zębu. Kubacki zajął wysokie piąte miejsce w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata, a przede wszystkim zdobył złoty medal na mistrzostwach globu w Seefeld.

W tym gronie nie może zabraknąć także pań. Joanna Wołosz została w tym roku po raz drugi z rzędu mistrzynią Włoch w siatkówce. Jej roznegliżowane zdjęcia, kiedy "okrywa się" samym pucharem, obiegły cały świat.

Z kolei Patrycja Pacak zdobyła mistrzostwo świata w akrobacji szybowcowej na czempionacie w Rumunii. Wcześniej taki wyczyn nie udał się żadnej kobiecie. Pochodząca z Częstochowy zawodniczka pokonała 30 zawodniczek z 13 krajów.

Regulamin konkursu