Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Który z polskich naukowców zasłużył na tytuł „Ambasadora Polski” 2019 roku? KGHM Polska Miedź S.A. poprosił internautów o wytypowanie kandydatów. Spośród 10 najlepszych zwycięzcę wybrała kapituła. Nazwisko laureata zostanie ogłoszone w czasie uroczystej gali, która odbędzie się w październiku.

Konkurs ogłoszony przez KGHM Polska Miedź S.A. ma na celu docenić i uhonorować tych Polaków, którzy w dziedzinie nauki, sportu czy kultury osiągają sukcesy, odnotowywane w skali międzynarodowej. To dzięki ich codziennym staraniom udaje się podtrzymywać pozytywny wizerunek Polski na świecie. Miedziowy koncern chce im za to podziękować.

– Mamy ogromny szacunek i uznanie dla osób, które bez względu na dziedzinę, swoją pracę, zachowanie i postawę, potrafią dawać przykład i być wzorem dla innych. Ich osiągnięcia w nauce, sporcie, kulturze czy działalności charytatywno-społecznej budują dobry wizerunek Polski na arenie międzynarodowej, zaświadczając, że jesteśmy narodem zdolnym, pracowitym i wykształconym – mówi Krzysztof Tchórzewski, minister energii i członek kapituły konkursowej, która wybierze „Ambasadorów Polski”.

Syn „Papcia Chmiela” pracuje w NASA

Wybór zostanie dokonany spośród propozycji nadsyłanych przez cały sierpień przez internautów. Poza nominowaniem znanych sportowców i artystów, każdy mógł zgłosić kandydaturę naukowca, który – jego zdaniem – zasłużył na takie wyróżnienie.
Nie było to łatwe zadanie, ponieważ ludzie nauki nie są tak popularni i rozpoznawalni jak gwiazdy sportu czy kultury. Jednak ich dokonania budzą respekt. Dlatego walka o tytuł „Ambasadora Polski” w tej kategorii zapowiada się bardzo ciekawie.

W czołowej dziesiątce są lekarze, wynalazcy i inżynierowie. Tych ostatnich reprezentuje Artur Chmielewski, syn znanego rysownika „Papcia Chmiela”, ale przede wszystkim pracownika NASA, który promuje polskie firmy działające w sektorze kosmicznym i doradza w tym zakresie minister przedsiębiorczości i technologii Jadwidze Emilewicz.

Podobną dziedziną zajmuje się Jerzy Grygorczuk – projektant i konstruktor „Kreta” (mechanizmu napędowego do instrumentu badawczego), który poleciał w misję na Marsa w ramach programu NASA Insight.

Polak odkrył 17 planet

Internauci szczególnie docenili fizyków. Dlatego do ścisłego konkursowego grona zaprosili Olgę Malinkiewicz – wynalazczynię taniej metody budowy ogniw słonecznych i pierwszego na świecie drukowanego perowskitu (ma zastosowanie fotowoltaiczne).

Uznanie zdobył też astronom i astrofizyk Andrzej Udalski, który miał duży udział w odkryciu co najmniej 17 planet pozasłonecznych i dziś należy do czołowych naukowców na świecie.

Fizyka to także specjalność Agnieszki Zalewskiej – w latach 2013-2015 kierowała ona Radą Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych (CERN).
Możemy również pochwalić się wybitnymi wynalazcami. Marta Karczewicz została nominowana do tegorocznej Nagrody Europejskiego Wynalazcy za prace nad kompresją wideo.

Natomiast Daniel Król zbudował komputerowy system do analizy rozkładu pola akustycznego na twarzy, który może służyć logopedom w badaniach wymowy.

Trzustka do wydrukowania

Polska nauka byłaby uboższa, gdyby zabrakło w niej miejsca dla przedstawicieli medycyny. Kardiolog Mateusz Hołda prowadzi badania w kierunku zrozumienia architektury mięśnia sercowego, a magazyn „Forbes” umieścił go na europejskiej liście „30 under 30”, która przestawia młodych liderów w swoich dziedzinach naukowych.

W najlepszej dziesiątce zmieścił się też Michał Wszoła. Główną zasługą transplantologa jest opracowanie pierwszej na świecie bionicznej trzustki, którą można wydrukować w drukarce 3D i przeszczepić pacjentom cierpiącym na cukrzycę.

Prestiżowy ranking uzupełnia Aleksandra Przegalińska – filozofka, ekspertka od sztucznej inteligencji.

Wybór zwycięzcy będzie trudny, bo każdy z powyższych naukowców jest liderem w swojej dziedzinie, ale to już zmartwienie kapituły konkursowej. To ona musi ogłosić laureata podczas październikowej gali w Warszawie.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy www.prezydent.pl