Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Który z polskich artystów zasłużył na tytuł „Ambasadora Polski” 2019 roku? KGHM Polska Miedź S.A. poprosił internautów o pomoc w wytypowaniu 10 kandydatur, a wybór zwycięzcy powierzył konkursowej kapitule. To na jej barkach spoczywał trud wybrania tego najlepszego.

„Ambasador Polski” to pierwsza edycja prestiżowego plebiscytu, którego organizatorem jest KGHM Polska Miedź S.A.. Kierownictwo miedziowego koncernu postanowiło nagrodzić w kilku kategoriach Polaków, którzy swoją codzienną pracą przyczyniają się do budowy pozytywnego wizerunku naszego kraju na całym świecie.

– Jako firma działająca na czterech kontynentach i eksportująca 80 proc. swojej produkcji, jesteśmy na co dzień ambasadorem naszego kraju. Wiemy, jak istotne jest, aby poprzez osobiste historie i doświadczenia pokazywać Polskę innym. Chcemy, aby była postrzegana jako kraj zdolnych, pomysłowych ludzi, ambitnych przedsiębiorców i dlatego zdecydowaliśmy się ich docenić i wyróżnić – opowiada o idei konkursu prezes KGHM Marcin Chludziński.

Kulig faworytką?
O tym, kto zostanie „Ambasadorem Polski” pośrednio decydują internauci. To oni przez cały sierpień nadsyłali własne kandydatury. W ten sposób udało się wyselekcjonować dziesiątkę polskich artystów, którzy pretendują do tego zaszczytnego miana.
W rankingu aż roi się od gwiazd znanych z telewizyjnego ekranu i pierwszych stron gazet. Faworytką wydaje się Joanna Kulig – aktorka, o której zrobiło się naprawdę głośno po roli w nagrodzonej Oscarem „Idzie” Pawła Pawlikowskiego, ale widzowie, recenzenci i krytycy najbardziej docenili jej kunszt aktorski w „Zimnej wojnie”.

Solidnie reprezentowani w tym zestawieniu są polscy muzycy. Prym wiedzie Monika Brodka – wokalistka, która modom się nie kłania, seryjnie zdobywa Fryderyki, a teraz próbuje robić karierę na Zachodzie. Internauci docenili też warsztat Andrzeja Smolika – wziętego producenta muzycznego, znanego ze współpracy m.in. z zespołami Wilki czy Hey. Uznanie głosujących zyskał też Radek Liszewski, frontman discopolowej grupy Weekend, znanej z przeboju „Ona tańczy dla mnie”.

Ale lista artystów zajmujących się na co dzień muzyką jest dużo dłuższa. Do najlepszej dziesiątki dostali się też pianiści Sławomir Dobrzański (tytuł doktora sztuki w dziedzinie gry na fortepianie na Uniwersytecie w Connecticut) i Krzysztof Jabłoński (zajął 3. miejsce w jednym z Konkursów Chopinowskich) oraz kontratenor Jakub Józef Orliński, który popularyzuje na świecie barokową muzykę sakralną, a pracował też jako model i tancerz breakdance'u.

Szanse „Wiedźmina” i Toma Hanksa
Do najlepszej dziesiątki dostał się również Andrzej Sapkowski, znany pisarz fantasy i twórca „Wiedźmina”, laureat zagranicznych nagród literackich.
Jest w tym gronie też „mistrz drugiego planu”, czyli Janusz Kamiński, jeden z najbardziej cenionych na świecie operatorów filmowych. To on robił zdjęcia do takich filmów jak „Lista Schindlera”, „Jurrasic Park” i „Szeregowiec Ryan”. W swoim dorobku ma już dwa Oscary.

Internauci uznali, że do walki o tytuł „Ambasadora Polski” powinien się włączyć... Tom Hanks. Obsypany nagrodami hollywoodzki aktor (2 Oscary, 4 Złote Globy) pomagał szpitalowi pediatrycznemu w Bielsku-Białej w zbiórce pieniędzy na aukcje charytatywną.

Kto wygra?

Kto ma największe szanse? Dowiemy się podczas uroczystej gali w październiku. Laureata wybrała już kapituła konkursowa złożona z naukowców, sportowców, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy www.prezydent.pl