Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Który z polskich sportowców zasłużył na tytuł „Ambasadora Polski” 2019 roku? KGHM Polska Miedź S.A. poprosił internautów o wytypowanie kandydatur, kapituła konkursowa wybrała 10 z nich. Zwycięzcę poznamy w październiku.

To premierowa edycja konkursu, który ma wyłonić ambasadorów polskości, czyli osoby znane w przestrzeni publicznej z działalności budującej pozytywny wizerunek naszego kraju na świecie.

– Tak właśnie wyobrażamy sobie współczesny patriotyzm. Najlepszymi ambasadorami Polski są osoby, które każdego dnia dają namacalne dowody, że Polacy są narodem ambitnym i pracowitym, a Polska to nowoczesny kraj, który w ciągu ostatnich 30 lat przeszedł transformację godną naśladowania – wyjaśnia ideę konkursu prezes KGHM Polska Miedź S.A. Marcin Chludziński.

Kubica powalczy z Lewandowskim

Organizator konkursu, czyli KGHM Polska Miedź S.A. Polska Miedź zaprosił internautów do wspólnej zabawy, aby nadsyłali swoich kandydatów na ambasadorów. Wybór najlepszej dziesiątki trwał przez cały sierpień. W gronie wyróżnionych sportowców znalazło się miejsce zarówno dla uznanych gwiazd, jak i dla osób, które dopiero wyrabiają sobie nazwisko, ale już mają sukcesy na koncie.

Niekwestionowanym liderem tej grupy i jednym z faworytów do głównej nagrody jest Robert Lewandowski. Napastnik Bayernu Monachium przez futbolowych ekspertów jest uznawany za jednego z najlepszych piłkarzy na świecie. Co sezon z niemieckim klubem zdobywa ważne trofea, a jego gole przyczyniają się do ważnych zwycięstwa reprezentacji Polski.

Polską gwiazdą na światowych salonach jest również Robert Kubica. To pierwszy w historii i jedyny Polak startujący w wyścigach Formuły 1.
W czerwcu 2008 roku, podczas Grand Prix Kanady, odniósł swoje pierwsze zwycięstwo w F1. W tej kategorii żaden z rodaków już go nie wyprzedzi.

Ostatnio spektakularnym wyczynem popisał się Andrzej Bargiel, zjeżdżając na nartach z wierzchołków K2 oraz Broad Peak. Nikt wcześniej tego nie dokonał, więc wyczyn dzielnego Polaka był komentowany na całym świecie.

Utytułowani medaliści

Stawkę finalistów uzupełniają wielokrotni medaliści mistrzostw świata i Europy.
W tym gronie jest windsurferka Zofia Klepacka (ma też na koncie brązowy medal igrzysk olimpijskich), piłkarz ręczny Karol Bielecki (pełnił rolę chorążego polskiej reprezentacji na IO w Rio de Janeiro w 2016 roku) czy nasz kobieca sztafeta 4x400m w składzie: Justyna Święty-Ersetic, Iga Baumgart-Witan, Małgorzata Hołub-Kowalik i Anna Kiełbasińska (halowe mistrzynie Europy z 2019 roku).

Co ważne, internauci docenili również mniej znane osobowości polskiego sportu, które dopiero pracują na społeczne uznanie.
Wśród nich są Patrycja Pacak – pierwsza kobieta, która została mistrzynią świata w akrobacjach szybowcowych; Patrycja Bereznowska – lekkoatletka specjalizująca się w biegu dwudziestoczterogodzinnym (trzykrotna mistrzyni Europy); oraz Igor Tracz, uczestnik wyścigów psich zaprzęgach (wygrywał je w Polsce, Europie i na świecie).

– To naturalni ambasadorzy. Na tym polega sport, żeby poza wysiłkiem fizycznym dać z siebie coś więcej. Walczymy pod flagą i ją popularyzujemy. Nasz triumf to też triumf państwa – uważa Tomasz Majewski, dwukrotny mistrz olimpijski w pchnięciu kulą i zarazem członek kapituły konkursowej, która wybierze sportowca zasługującego na tytuł „Ambasadora Polski”.

Kto ostatecznie zostanie obdarowany tytułem Ambasadora Polski? Wszyscy niezależnie od swoich sukcesów sportowych mają równe szanse.
Dowiemy się tego natomiast podczas październikowej gali wręczania nagród.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy www.prezydent.pl