Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Podczas uroczystej gali finałowej, KGHM Polska Miedź przedstawił laureatów konkursu Ambasador Polski 2019. Zwycięzcami zostali mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej Patrycja Pacak, badacz kosmosu z NASA Artur Chmielewski oraz światowej sławy pianista Krzysztof Jabłoński. Nagrodę publiczności otrzymał narciarz wysokogórski Andrzej Bargiel, a nagrodę specjalną prezesa KGHM – rodzice amerykańskiego żołnierza Michaela Ollisa, który oddał życie ratując polskiego oficera podczas misji w Afganistanie.

Ambasador Polski to pierwsza edycja konkursu, którego celem jest promocja ważnych osobowości polskiej kultury, sportu i nauki. Czyli ludzi zasłużonych w budowaniu pozytywnego wizerunku Polski w Europie i na świecie.

– Pracujemy z kontrahentami, którzy w 80 proc. są spoza Polski. Staramy się pokazywać im potencjał naszego kraju w wielu obszarach. Mamy osiągnięcia nie tylko gospodarcze, ale też historyczne, naukowe czy sportowe. Pokazujemy Polskę z jak najlepszej strony, a jest co pokazywać. Wielu naszych rodaków buduje pozytywny wizerunek Polski za granicą. Chcieliśmy docenić te osoby – powiedział Marcin Chludziński, prezes KGHM Polska, który jest pomysłodawcą konkursu.

Honorowy patronat na wydarzeniem objął też Prezydent RP Andrzej Duda.

– Nie trzeba nikogo przekonywać, że opinia o danym państwie na arenie międzynarodowej w dużej mierze zależy od postaw rozpoznawalnych osób na świecie. Nie byłoby naszej niepodległości, gdyby nie wspaniali ambasadorzy. Kluczową postacią był Ignacy Paderewski. Wykorzystał swoją pozycję cenionego kompozytora, żeby walczyć o polską sprawę na świecie. Dziś w dobie globalizacji i powszechnego dostępu do internetu każdy z nas jest na swój sposób ambasadorem Polski – stwierdził Mariusz Rusiecki, doradca Prezydenta RP

Podczas gali odczytano list gratulacyjny premiera Mateusza Morawieckiego adresowany do pomysłodawców konkursu. „Z wielkim zainteresowaniem i satysfakcją przyjąłem informacje o konkursie KGHM. Osiągnięcia wszystkich nominowanych są imponujące i inspirujące. Nagroda ta jest docenieniem osób, które budują kapitał wizerunkowy Polski. To wielka radość dla naszego kraju, że na całym świecie możemy pochwalić się tak wybitnymi ambasadorami” – napisał polski premier.

Sportowy Ambasador Polski

W kategorii sport zwyciężyła Patrycja Pacak – mistrzyni świata w akrobacji szybowcowej, która udowodniła, że nie tylko mężczyźni mogą sięgać po najwyższe laury.
– Jestem ogromnie wzruszona. Obecność w takim gronie jest ogromnym wyróżnieniem. W akrobacji szybowcowej liczy się spostrzegawczość. Cieszę się, że chcieli państwo dostrzec moją obecność w sporcie – powiedziała laureatka.

Naukowy Ambasador Polski

Polskim Ambasadorem Nauki 2019 został badacz kosmosu związany z NASA Artur Chmielewski, którzy m.in. pracował przy kilku misjach sond kosmicznych. – Do tej pory największym zaszczytem dla mnie było to, że mój tata Papcio Chmiel umieścił moją osobę w trzecim tomie przygód Tytusa. Polska powinna mieć program kosmiczny, nad którym teraz pracuję. Zapraszam do polskiej bazy kosmicznej na Marsa za jakieś 10 lat – powiedział Chmielewski.

Kulturalny Ambasador Polski

Człowiekiem Kultury wyróżnionym przez kapitułę pod auspicjami KGHM został światowej sławy pianista Krzysztof Jabłoński. Dyrektor Zamku Królewskiego Wojciech Fałkowski powiedział w laudacji, że laureat popularyzuje kulturę polską w Azji i Afryce, a w swym dydaktycznym trudzie przypomina samego Fryderyka Chopina. – To pierwszy taki zaszczyt, który mnie spotkał. Jestem mile zaskoczony. Do tej pory przywykłem do nagród, które sam sobie wywalczyłem. A ta przyszła znienacka. Nigdy nie sądziłem, że robię coś wyjątkowego – wyznał skromnie nagrodzony pianista.

Laur internautów. Czytelników Wirtualnej Polski

W głosowaniu internautów, które prowadzone było w Wirtualnej Polsce, wygrał Andrzej Bargiel, któremu przypadła nagroda publiczności.
– Staram się reprezentować Polskę na międzynarodowej scenie jak najlepiej potrafię. W mojej profesji początek drogi jest na samym szczycie, więc nie mam satysfakcji ze zdobywania szczytów. Po zjeździe z góry przychodzi ulga i euforia.

Nagroda specjalna Prezesa KHGM

Nagroda specjalna prezesa KGHM trafiła wyjątkowo nie na konto Polaka tylko pary Amerykanów. Otrzymali ją Linda i Robert Ollis – rodzice sierżanta Michaela Ollisa, który w czasie misji w Afganistanie uratował życie polskiego oficera – porucznika Karola Cierpicę.
Amerykanin osłonił go własnym ciałem przed zamachowcem i sam zginął na miejscu.