Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Kapituła konkursu „Ambasador Polski” organizowanego przez KGHM Polska Miedź dokonała wyboru kandydatów, którzy dbają o pozytywny wizerunek Polski na świecie. Doceniono wybitnych sportowców, naukowców i ludzi kultury. Nazwiska zwycięzców poznamy w październiku podczas uroczystej gali.

Ideą konkursu jest promocja Polski i docenienie osób, które poprzez swoje publiczne działania dbają o to, aby o Polkach i Polakach mówiono na świecie z należytą estymą. Stąd pomysł wyboru ambasadorów, reprezentujących nasz kraj także na niwie międzynarodowej. Biznesową marką Polski na całym globie jest koncern KGHM Polska Miedź.

Źródło: Materiał prasowy

– KGHM jest obecny również poza Polską, w takich krajach jak Chile, USA, Kanada czy Chiny. Około 80 proc. produkcji trafia na eksport. Rozumiemy naszą szczególną rolę, dlatego chcemy docenić ludzi i instytucje, które rozsławiają Polskę za granicą. W takich obszarach jak nauka, kultura, sport czy przedsiębiorczość, nasi rodacy osiągają fenomenalne sukcesy. Moją ambicją jest, by nagroda „Ambasador Polski” stanowiła szczególne wyróżnienie dla wyjątkowych osób – opowiedział o genezie konkursu Marcin Chludziński, prezes KGHM.

– opowiedział o genezie konkursu Marcin Chludziński, prezes KGHM.

To nie był prosty wybór
Przez cały sierpień internauci mogli nadsyłać - ambasadorpolski.wp.pl - propozycje na kandydatów do nagrody w czterech kategoriach: sport, nauka, kultura, nagroda publiczności. W ostatniej z nich o wyborze laureata zdecydują głosy internautów. Zwycięzców pozostałych kategorii wskażą członkowie Kapituły Konkursowej złożonej z naukowców, sportowców, artystów, dziennikarzy i przedstawicieli administracji publicznej.

Źródło: Materiał prasowy

Znamy już nazwiska nominowanych. Do nagrody Ambasador Nauki Polskiej aspirują: inżynier NASA Artur Chmielewski, badacz kosmosu Jerzy Grygorczuk, kardiolog Mateusz Hołda, wynalazcy Marta Karczewicz i Daniel Król, przedsiębiorca Olga Malinkiewicz, filizofka Aleksandra Przegalińska, astronom i astrofizyk Andrzej Udalski, lekarz Michał Wszoła i fizyk Agnieszka Zalewska.
– To nie był prosty dobór dla internautów. Bo ludzie nauki nie są tak popularnymi osobami jak gwiazdy sportu czy osobowości kultury – oceniał nominacje prof. Wojciech Roszkowski, członek kapituły, który przybliżał profile naukowców.

Źródło: Materiał prasowy

Sport to różnorodność
W gronie sportowców znalazło się wyjątkowo trzynaście nazwisk: narciarza Andrzeja Bargiela, biegaczki Patrycji Bereznowskiej, szczypiornisty Karola Bieleckiego, windsurferki Zofii Klepackiej, lekkoatlety Adama Kszczota, kierowcy wyścigowego Roberta Kubicy, piłkarza Roberta Lewandowskiego, pilotki szybowcowej Patrycji Pacak, maszera Igora Tracza oraz naszej kobiecej sztafety 4x400 m w składzie z Justyną Święty-Ersetic, Małgorzatą Hołub-Kowalik, Igą Baumgart-Witan i Anną Kiełbasińską.
– Piękno sportu polega na jego różnorodności, stąd skład wyróżnionej trzynastki też jest bardzo zróżnicowany – komentował Tomasz Majewski, dwukrotny złoty medalista olimpijski w pchnięciu kulą oraz członek kapituły.

Źródło: Materiał prasowy

Nawiążmy do Kantora
Nazwiska kandydatów na ambasadorów kultury polskiej przedstawił słynny aktor teatralny i serialowy Emilian Kamiński. Uznanie internautów zdobyli: wokaliści Monika Brodka i Radosław Liszewski, pianiści Sławomir Dobrzański i Krzysztof Jabłoński, producent muzyczny Andrzej Smolik, aktorka Joanna Kulig, operator filmowy Janusz Kamiński, kontratenor Jakub Józef Orliński, pisarz Andrzej Sapkowski oraz słynny amerykański aktor Tom Hanks.
– Pamiętam czasy, kiedy ambasadorami kultury byli Tadeusz Kantor czy Jerzy Grzegorzewski. I chciałbym, żebyśmy nawiązali do tamtych czasów – powiedział Kamiński.

Źródło: Materiały Prasowy

Zwycięzców we wszystkich kategoriach poznamy podczas uroczystej gali wręczania nagród, która odbędzie się w październiku na Zamku Królewskim w Warszawie.

Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy www.prezydent.pl