Dodatek specjalny
WP Dodatek specjalny Partner wydania
Partner wydania
Kto zostanie "Ambasadorem polskiej nauki" w 2019 roku? O tym może zadecydować każdy. Wystarczy, że zgłosi do konkursu swoich faworytów. Wyniki wyborów zostaną ogłoszone w czasie uroczystej gali na początku października.

Konkurs organizuje KGHM Polska Miedź – światowy potentat, jeśli chodzi o produkcję i eksport na rynki zagraniczne surowców takich jak miedź oraz srebro. Swoją działalność biznesową traktuje przy okazji jako misję, która polega na budowaniu pozytywnego wizerunku Polski. Koncert jest obecny na czterech kontynentach, a to oznacza, że de facto zaopatruje w swoje produkty cały świat.

Poszukiwani liderzy w nauce
Teraz ambasador polskiego biznesu chce nagradzać innych liderów, którzy z powodzeniem pracują na renomę Polski za granicą. – Wiemy, że budowanie pozytywnego wizerunku naszego kraju na arenie międzynarodowej to ważna rola i odpowiedzialne zadanie – zgadza się Marcin Chludziński, prezes KGHM. – Wypełniają je również działający za granicą polscy naukowcy, artyści, sportowcy i przedsiębiorcy. To oni są w swojej codziennej pracy ambasadorami Polski. Poprzez swą działalność budują wizerunek naszego narodu w oczach całego świata. Dlatego chcemy w odpowiedni sposób okazać im należny szacunek oraz docenić ich wysiłki.

Nagroda dla tegorocznych ambasadorów Polski będzie przyznawana w kilku kategoriach, m.in. dla polskich naukowców. Od 6 sierpnia każdy może zgłaszać swojego faworyta. Spośród nadesłanych kandydatur zostanie wybranych 10 osób w każdej kategorii (także w dziedzinie sportu i kultury). Zwycięzcę wskazanego przez kapitułę konkursu poznamy na początku października.

Kogo można nominować do nagrody dla "Ambasadora polskiej nauki 2019"? Miedzy innymi lekarzy, językoznawców, wykładowców akademickich czy popularyzatorów nauki. Każdego, kogo osiągnięcia i dorobek zawodowy zyskał uznanie poza Polską i przyczynił się do podniesienia jej prestiżu w oczach światowej opinii publicznej.

Zgłoś swojego kandydata - na zgłoszenia czekamy do 3 września

Trzustka z drukarki
Świat nauki może śmiało przedstawić kilkoro kandydatów ze swojego kręgu na Ambasadorów Polski. Wysoko stoją akcje Marty Karczewicz – specjalistki w dziedzinie kompresji wideo, której badania umożliwiły streaming wysokiej jakości filmów. Polka została doceniona przez Europejski Urząd Patentowy, który nominował ją do tegorocznej Nagrody Europejskiego Wynalazcy.

Do roli naukowego ambasadora urasta też dr Mateusz Hołda – kierownik zespołu naukowego Heart Embryology and Anatomy Research Team (HEART), który prowadzi przełomowe badania nad anatomią układu sercowo-naczyniowego, przekładając obrazy z tomografu komputerowego na przestrzenne modele z druku 3D. Hołdę docenił amerykański magazyn "Forbes" jako jednego z najbardziej perspektywicznych naukowców młodego pokolenia.

Na nominację z pewnością zasługuje dr Rafał Szabla, który zwyciężył w programie "Start 2019" Fundacji na rzecz Nauki Polskiej. Młody naukowiec sprawdza, jakie zmiany zachodzą w DNA pod wpływem światła. Dzięki tej wiedzy można będzie spróbować udoskonalić terapie fotodynamiczne nowotworów. O odkryciach Szabli wiedzą Czesi, bo w tym kraju Polak robił doktorat oraz Amerykanie – w ich ojczyźnie polski badacz pojawia się kilka razy w roku.

Na renomę Polski na świecie mocno pracuje dr hab. Michał Wszoła razem z członkami Fundacji Badań i Rozwoju Nauki. Zespół ten opracował pierwszą na świecie bioniczną trzustkę razem z układem krwionośnym, którą da się wydrukować za pomocą drukarki 3D i przeszczepić chorym pacjentom.
Duże zasługi w promowaniu polskiej nauki za granicą ma prof. Tomasz Skwarnicki z Syracuse University, który dokonał przełomowego odkrycia w fizyce. Otóż wpadł na trop trzech nieznanych dotąd pentakwarków. Odkrycie Polaka może pomóc lepiej zrozumieć strukturę materii wszechświata.

Regulamin konkursu